محل تبلیغات شما

شناخت درمانی چیست ؟

آرون تی بک بنیانگذار شناخت درمانی است.اساس و پایه شناخت درمانی بر مفهوم افکارناسازگارانه و نگرشها و فرضهای اشتباه بنا شده است که به این افکار و نگرشهای اشتباه خطای شناختی میگویند. در واقع کار یک شناخت درمانگر به مراجع خود این است که به او کمک کند افکار اشتباه و خطاهای شناختی خودش نسبت به پدیده های بیرونی را بازبینی و اصلاح نماید.

شناخت درمانی چه کمکی به ما میکند ؟

همه ما الگوهای ذهنی ثابتی داریم که در هسته فکری ما نقش بسته است. با هر اتفاق بیرونی این الگوهای ذهنی با پیامهایی که از قبل دریافت کرده اطلاعات را تفسیر و ناخودآگاه به ما القا میکند که چه تفکری داشته باشیم ، چه احساسی بخاطر آن تفکر تجربه نماییم و در نهایت چه رفتاری را صورت دهیم.

اگر این نظام درونی ذهن ما باورهایی سالم و متعادل داشته باشد ما فکر مناسب ، احساس درست و رفتار شایسته ای در مقابل پدیده ها و اتفاقات خوب یا بد بیرونی صورت میدهیم، اما اگر این نظام اشکال داشته باشد نسبت به مسائل بیرونی ما دچار افکار اتوماتیک ناخوشایند خواهیم شد که این افکار ناخوشایند را خطاهای شناختی مینامند.

مثالی از یک خطای شناختی و تاثیر شناخت درمانی :

” شما به دوست خود تماس میگیرید که حالش را بپرسید و او پاسخ شما را نمیدهد ، یکی دوساعت بعد باز تماس میگیرید بازهم پاسخ نمیدهد . نگران میشوید به او پیامک میزنید و باز هم پاسخی دریافت نمیکنید .  یکی دو روز بعد تماس میگیرید بازهم پاسخ شما را نمیدهد تلگرام و واتزآپ را چک میکنید و میبینید که فعال و آنلاین است . پس قطعا متوجه تماسها و پیام شده و به هر دلیلی پاسخ شما را نداده . در این حالت چه فکری در ذهن شما نقش میبندد ؟

اگر فردی همیشه گفت و گوی درونی منفی با خودش داشته باشد به خودش برچسب میزند که من حتما آدم نالایق و بی ارزشی هستم که جواب من را نمیدهد یا من حتما مشکلی دارم یا شاید مطلبی درباره من شنیده که من را تحویل نمیگیرد.یا برعکس هر توهینی را به سمت طرف مقابل روا میدارد که اصلا این آدم نیست ، از اول هم بی معرفت بود ، به جهنم که جواب نمیده ، همون بهتر که باهاش قطع رابطه کنم و….

در هر دوحالت با دیدن این رفتار ، افکاری در ذهن فرد نقش میبنند که این افکار ناشی از باورهای مرکزی و الگوهای ذهنی اوست فردی که به خودش برچسب بی ارزشی و نالایقی میزند و  احساس نقص و ایراد در خود میکند و فکر میکند که حتما من مشکلی دارم یا از من ناراحته که جواب من نمیده ، گفت و گوی منفی درونشان ، همه خاطرات بد و ویژگیهای بدشان را بالا میاورد و حس میکنند که حقشان است که این برخورد با آنها صورت بگیرد دچار خطای شناختی شده است و فردی که برعکس با تمام وجود همه توهینها را به سمت نفر مقابل میفرستد هم دچار خطای شناختی است.

منبع:سایت خود نگه داری

===============================

کلمات کلیدی=شناخت درمانی،درمان شناختی،خطاهای شناختی،روانشناس شناختی،شناختدرمانگر در تهران،شناختدرمانگر خوب در تهران،بهترین روانشناس شناختدرمانگر در تهران،روانشناس شناختی در تهران.رواندرمانگر شناختی در تهران.شناختدرمانی در غرب تهران.شناخت درمانی،درمان شناختی،خطاهای شناختی،روانشناس شناختی،شناختدرمانگر در تهران،شناختدرمانگر خوب در تهران،بهترین روانشناس شناختدرمانگر در تهران،روانشناس شناختی در تهران.رواندرمانگر شناختی در تهران.شناختدرمانی در غرب تهران.شناخت درمانی،درمان شناختی،خطاهای شناختی،روانشناس شناختی،شناختدرمانگر در تهران،شناختدرمانگر خوب در تهران،بهترین روانشناس شناختدرمانگر در تهران،روانشناس شناختی در تهران.رواندرمانگر شناختی در تهران.شناختدرمانی در غرب تهران.شناخت درمانی،درمان شناختی،خطاهای شناختی،روانشناس شناختی،شناختدرمانگر در تهران،شناختدرمانگر خوب در تهران،بهترین روانشناس شناختدرمانگر در تهران،روانشناس شناختی در تهران.رواندرمانگر شناختی در تهران.شناختدرمانی در غرب تهران.شناخت درمانی،درمان شناختی،خطاهای شناختی،روانشناس شناختی،شناختدرمانگر در تهران،شناختدرمانگر خوب در تهران،بهترین روانشناس شناختدرمانگر در تهران،روانشناس شناختی در تهران.رواندرمانگر شناختی در تهران.شناختدرمانی در غرب تهران.

اختلال شخصیت خود شیفته

اختلال کندن مو یا تریکوتیلومانیا

خصوصیات یک ازدواج خوب

شناختی ,تهران ,شناخت ,، ,درمانی ,شناختی،شناختدرمانگر ,در تهران ,شناختی در ,شناخت درمانی ,تهران،شناختدرمانگر خوب ,خوب در ,تهران رواندرمانگر شناختی ,تهران،بهترین روانشناس شناختدرمانگر ,شناختی،خطاهای شناختی،روانشناس شناختی،شناختدرمانگر ,شناخت درمانی،درمان شناختی،خطاهای

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

دختری از دیار بختیاری romorini کهنه ترین دلتنگی ها کلوپ دانشکده فنی و حرفه ای پسران خرم آباد كاروان زیارتی 20006 بندر ماهشهر دكتر سعید رحمانیان تـــرنج_گـــرافی السَّلامُ عَلَیْكَ یَا بَاقِرَ عِلْمِ النَّبِیِّینَ چاپ و پخش انتشارات کتاب هرمز ficonsicor